Zalety ogrodnictwa

Ogrodnictwo to dział naukowy, który zajmuje się uprawą roślin oraz ich hodowlą. Przedmiotem badań tej dyscypliny są drzewa ozdobne i sadownicze, warzywa, kwiaty, krzewy i byliny. Interesuje się również szeroko rozumianą architekturą krajobrazu. Do jej zadań należy projektowanie przestrzenie, zagospodarowanie i dbanie o nią. Na ogrodnictwo składają się cztery specjalności: warzywnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo i kwiaciarstwo. Początkowo, niezwykle ważna dziedzina nauki, ograniczała się do poważnych badań i zarezerwowana była dla grupy specjalistów. Dzisiaj to hobby wielu osób, dla których ogród stanowi istotną i nieodzowną część życia.

Czy ogrodnictwo może stać się hobby?

Nawet chwila w ogrodzie spędzona popołudniami sprawia, że zajmowanie się działką wchodzi w nawyk. Ogrodnik nie może zakończyć dnia jeśli nie obejdzie terenu i nie sprawdzi stanu roślin. Ogrodnictwo uzależnia ale w pozytywnym znaczeniu. Co ważne, to nie tylko rozrywka na wiosnę i lato. Cały proces przygotowywania się do realizacji swoich ogrodowych zamierzeń rozpoczyna się już w listopadzie. Planowanie, projektowanie oraz tworzenie list zakupów do ogrodu fascynuje amatorów zieleni już zimą. Początek wiosny to przygotowywanie sadzonek młodych roślin, sprzątanie po zimie, przycinanie krzewów. Pierwszy kwiatek na rabacie uszczęśliwia, a możliwość wyjścia z domu i zabrania się do wiosennych porządków stanowi frajdę nie do opisania. 

Czy ogrodnicy to ludzie szczęśliwi?

Dzisiejszy świat zdominowany jest przez dążenie do sukcesu, gromadzenie dóbr i nieustanne ściganie się z czasem. Dlatego ogrodnictwo stało się pasją wielu ludzi. Cisza, spokój i harmonia to tylko niektóre zalety spędzania czasu na łonie natury. Ogrodnicy amatorzy to zazwyczaj ludzie pogodni i optymistyczni. Nie narzekają, cieszą się z każdego dnia, potrafią zachwycić się najmniejszą drobnostką. Praca we własnym ogrodzie wiąże się z wysiłkiem fizycznym, który pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ogrodnik sam jest sobie szefem, więc pracuje wtedy, kiedy ma na to ochotę i czas. Dodatkowo, rozwija kreatywne podejście do życia. Ogrodnictwo wymaga twórczego zaangażowania podczas aranżacji rabat czy zagospodarowania przestrzeni. Ta praca naprawdę rozwija i pobudza do tworzenia ciekawych rozwiązań. Z drugiej strony, piękny ogród zapewnia zasłużony relaks wśród samodzielnie wykreowanej przestrzeni. To naprawdę motywuje do działania i zapewnia dobre humor. Samo obserwowanie natury sprawia, że  bywalcy ogrodów są zrelaksowani i odporni na codzienne stresy.