Staroświeckie i nowoczesne metody nawadniania ogrodu

Kiedy zaczyna się sezon letni, dużo uwagi poświęcamy naszym roślinom. Szczególnie, gdy upał doskwiera, musimy przypilnować, by otrzymały odpowiednią ilość wody. Nie wszyscy wiedzą, że rośliny podobnie jak ludzie, nie znoszą gwałtownych zmian temperatur. Nie można w upalny dzień zlać ich liści zimną wodą, można je w ten sposób zabić. Woda musiałaby być odpowiednio ciepła, lub  bardzo mocno rozproszona, aby na roślinę opadała ledwie mgiełka. W innym wypadku roślina może doznać podobnego szoku termicznego co człowiek.

Prosto z węża

Wielu miłośników ogrodów po prostu wyjmuje wąż ogrodowy. Traci czas i pieniądze podlewając rośliny nierównomiernie. Rozwiązanie to nie jest też skuteczne.

Zraszacze

Lepszym rozwiązaniem na nawadnianie ogrodu jest zastosowanie zraszacza. Ustawia się w odpowiednich miejscach i zostawia na wymagany czas, aby oczekiwana powierzchnia przyjęła odpowiednią ilość wilgoci. Można nabyć zraszacze o różnym zasięgu i wydajności. Można zamiast jednego użyć ich kilka. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, niż podlewanie prosto z węża.

Rozwiązanie idealne

Najwygodniejsze i najskuteczniejsze jest automatyczne nawadnianie ogrodu. Rozwiązanie to nie jest tanie, ale warto w nie zainwestować. Cała instalacja wodna będzie w takim przypadku ukryta pod ziemią. Proces podlewania można będzie zaprogramować na odpowiednie pory dnia. Obecnie najnowocześniejsze zraszacze mogą zostać ukryte pod powierzchnią trawnika i wychylać się jedynie w czasie podlewania. Mogą też być imitacją kamień w klombie. Istnieje wiele wariantów. Najnowsze technologie otworzyły przed nami swoje możliwości. W przypadku montowania zraszaczy w pełni automatycznych, warto skorzystać z usług wykwalifikowanej ekipy, która zajmuje się aranżacją ogrodów. Gdybyś jednak zdecydował się na samodzielny montaż, warto dobrze wszystko przemyśleć. Stwórz projekt i przedyskutuj go z obsługą sklepu, gdzie będziesz się zaopatrywał. Ich cenne rady pozwolą ci uniknąć wielu błędów. Porad możesz też szukać na fachowych forach tematycznych.