Jak dbać o ogród latem?

Lato to pora roku, w której powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie naszego ogrodu. Malowniczy widok przestrzeni składającej się z wielobarwnych kwiatowych rabatek i intensywnie zielonej trawy jesteśmy w stanie uzyskać dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jaki jest przepis na utrzymanie ogrodu w doskonałej kondycji, nawet w czasie największych upałów? Co sprawi, że kwiaty i krzewy ozdobne będą prezentowały się w pełni swojej okazałości? Piękny ogród powstaje, gdy poświęcamy mu wiele czasu i regularnie go pielęgnujemy. W praktyce oznacza to wymienione poniżej zabiegi.

Jakie są zasady koszenia trawy?

Podstawową czynnością, która pozwoli stworzyć nam piękny ogród, jest koszenie trawy. Należy robić to systematycznie, najlepiej raz w tygodniu. W ten sposób zapobiegniemy nie tylko zakwitaniu trawy, ale także jej przesuszeniu, które jest dość częstym zjawiskiem w czasie upałów. Dotyczy ono jednak przede wszystkim zaniedbanych trawników. Pamiętajmy również o tym, aby nie kosić trawy zbyt krótko.

Aby umożliwić trawie bujny wzrost, musimy podlewać ją dużą ilością wody. To istotne, aby podlewanie odbywało się w konkretnych porach dnia, przed wschodem lub po zachodzie słońca. Ważną czynnością jest usuwanie chwastów, które mają negatywny wpływ na wszystkie rośliny, także trawnik. Nie możemy pomijać tego zabiegu ani wiosną, ani latem.

Jak podlewać ogród?

Jak już wspomniano, trudno wyobrazić sobie dobrze utrzymany ogród bez regularnego nawadniania go, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur i dużej ilości promieni słonecznych. Jest to czas, gdy woda bardzo szybko paruje z gleby, co grozi niedostateczną ilością nawodnienia dla naszej zieleni. Podlewanie powinno odbywać się, gdy nie ma dużego nasłonecznienia, czyli bardzo rano lub na wieczór, po zachodzie słońca. Łagodny strumień wody jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie uszkodzi on liści i kwiatów, a także nie sprawi, że gleba pod roślinami zacznie się wypłukiwać. Aby zachować zadbany i piękny ogród, konieczne może okazać się wsparcie roślinności nawozem.